آموزش معرفی فروشگاه های آنلاین اخبار و رویداد های اخیر 

گمرک و مالیات در خرید اینترنتی خارجی

گمرک

مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

مقدمه

شما علاقه به تهیه کالایی از یک سایت خارجی دارید پس می بایست برای انجام پرداخت و ارسال آن به ایران از روشی استفاده نمایید. (برای انجام خرید از یک سایت خارجی می توانید مقاله “خرید از سایت های خارجی“ را مطالعه نمایید)  با توجه به اینکه بسیاری از سایت های آمریکایی ارسال به ایران ندارند، شما مجبور هستید در هنگام خرید، آدرس یک دوست یا فامیل خود را که در خارج از کشور زندگی می کند را برای دریافت کالا ذکر نمایید تا آن شخص، آن کالا را یا زمان ورود خود به ایران ( بار مسافری ) یا بوسیله پست بدست شما برساند. (شما می توانید اطلاعات مفید برای پست کالا از خارج کشور را در مقاله “پست های بین المللی“ بیابید.) حال با توجه به روشی که برای دریافت کالا انتخاب می کنید، شما هزینه های دیگری علاوه بر هزینه حمل و نقل کالا متقبل خواهید شد که در ادامه همه آنها را برای شما تشریح خواهیم کرد.

مالیات خرید از آمریکا

باتوجه به اینکه مقصد اولیه ارسال کالا، مرجعی برای محاسبه مالیات می باشد، در بسیاری از سایت ها تا قبل از پرداخت وجه، میزان دقیق مالیات مشخص نمی باشد. اما مطمئن باشید که مبلغ نهایی وجهی که از کارت اعتباری شما کاسته خواهد شد و نیز ریز محاسبات آن قبل از انجام پرداخت به صورت دقیق به شما نشان شده و مبلغ نامشخصی از کارت شما کاسته نخواهد شد. به طور کلی سعی نمایید تا در خرید های خود از سایت های بزرگ و معتبر استفاده نمایید. (لیست این سایت ها را در مفالات “فروشگاه های اینترنتی بزرگ“ و نیز خرید براساس نوع کالا بیابید.) در صورتیکه از سایتی که قبلا سابقه خرید نداشته اید استفاده می نمایید برای اطمینان از اعتبار سایت خرید، میتوانید مقاله “اعتماد به سایت های خارجی“ را مطالعه نمایید.

حال با دو حالت مواجه می شویم:

الف ) دوست شما در خارج از آمریکا زندگی می کند.

توجه داشته باشید که مالیات خرید فقط برای مقاصد داخلی آمریکا می باشد و در این حالت عملاً مالیات خرید از شما اخذ نخواهد شد.

تنها هزینه اضافی پرداختی شما در این حالت هزینه پستی خواهد بود که با توجه به فاصله مقصد، نوع پست و وزن جنس می تواند بسیار چشمگیر نیز باشد.

ب ) دوست شما در آمریکا زندگی می کند.

در 21 ایالت آمریکا هنگام ورود یک کالا به آنها، مالیات اخذ خواهد شد که در زیر لیست آنها ذکر شده است. در صورتی که دوست یا فامیل شما در یکی از این ایالت ها زندگی می کند در نظر داشته باشید چیزی حدود ۷ ٪ باید بعنوان مالیات پرداخت کنید که این هزینه هنگام خرید بصورت اتوماتیک برای شما محاسبه و هنگام تسویه حساب با سایت به شما نشان داده خواهد شد و شما می بایست آن را پرداخت نمایید. البته این امکان هم وجود دارد که وب سایت مورد نظر شما براساس سیاست جذب مشتری این مالیات را خود پرداخت کند و به شما اعلام کند که مالیاتی از شما اخذ نخواهد شد.

به هر حال توجه فرمایید در صورتیکه امکان ارسال کالا به چند ایالت را دارید برای اجتناب از پرداخت مالیات گزینه مناسب یکی از 31 ایالتی می باشد که از آنها مالیات اخذ نخواهد شد. شما همچنین می توانید قوانین مختصر مالیات خرید از امریکا در اینجا بیابید.

gomrok 1

لیست 21 ایالتی که در آنها مالیات اخذ خواهد شد:

 • Arizona
 • California
 • Connecticut
 • Florida
 • Georgia
 • Indiana
 • Kansas
 • Kentucky
 • Massachusetts
 • Nevada
 • New Jersey
 • New York
 • North Carolina
 • North Dakota
 • Pennsylvania
 • Tennessee
 • Texas
 • Virginia
 • Washington
 • West Virginia
 • Wisconsin

گمرک واردات به کشور ثالث

اگر دوست شما در کشور ثالثی قرار دارد با توجه به این که کدام کشور است و میزان خرید شما چقدر است، احتمالا می بایست هنگام ورود کالا به آن کشور هزینه گمرکی واردات را پرداخت نمایید.

اما با توجه به اینکه بسیاری از ایرانیان در دو کشور انگلستان و امارات سکونت دارند، این دو کشور را از این حیث بررسی می کنیم.

برای کالاهای وارداتی به امارات بر حسب نوع و ارزش کالا، بین 5-7% ارزش کالا به عنوان گمرک در نظر گرفته می شود. لازم به ذکر است غالب کالاها با تعرفه 5% ترخیص می گردد. البته به طور معمول بر روی بسته های با ارزش اظهار شده زیر 270$ هیچگونه عوارض گمرکی تعلق نمی گیرد.

در مورد انگستان در صورتیکه ارزش اظهار شده بسته بالای 800$ باشد، با توجه  به محتوا و ارزش بسته، مبلغ گمرکی از آن اخذ می شود.

نحوه پرداخت هزینه گمرک: اگر بسته های خود را توسط پست هایی همانند DHL ،TNT ،Fedex و UPS ارسال می نمایید، خود شرکت پستی، گمرکی شما را پرداخت و در هنگام تحویل در محل از شما مبلغ را اخذ می نماید. اما در پست های معمولی همچون USPS شما مجبور به مراجعه شخصی به گمرک دبی و انجام مراحل ترخیص کالا می باشید.

روش کاهش هزینه گمرکبا توجه به اینکه هزینه گمرک بسته های ورودی بر اساس ارزش اظهار شده بر روی بسته تخمین زده می شود، شما می توانید از ارسال کننده بسته خود در کشور مبدأ بخواهید که ارزش کالای ارسالی را پایین تر از مبلغ واقعی اظهار نمایند. همچنین در صورتیکه بتوانید کالای ارسالی را دست دوم نشان دهید امکان قبول کردن قیمت کم کالا وجود دارد. البته توجه نمایید این کارها تنها زمانی مقرون به صرفه می باشد که قیمت محصول و بسته شما زیاد بوده و تفاوت دو حالت زیاد باشد.

هزینه ارسال مجدد کالا برای شما

پس از دریافت کالا توسط دوست یا فامیل شما تنها کاری که لازم است توسط ایشان انجام شود تحویل گرفتن بسته از مامور پست و تعویض آدرس بسته به آدرس جدید در ایران و ارسال مجدد به ایران است. البته با توجه به اینکه مقصد نهایی ایران می باشد گهگاه مدرک دیگری را که اعلام می نمایید در این بسته کالایی که ناقض قوانین تحریم باشد وجود ندارد، را باید امضا نمایند.

پست هایی همانند DHL این امکان را دارند که به همان پستچی تحویل دهنده بسته، تقاضای ارسال مجدد با آدرس جدید را بدهید. فقط لازم است پیش از آنکه بسته از دفتر DHL برای شما ارسال شود با دفتر DHL هماهنگ نمایید.

لازم به ذکر است اگر شما اکانت DHL داشته باشید می توانید هزینه پستی بسته را بعداً (پس پرداخت) پرداخت نمایید. به این معنی که هزینه های بسته های به سمت شما را در هنگام تحویل ( و یا سر رسید هر ماه) محاسبه نمایید. در غیر اینصورت هزینه بسته ارسالی از ارسال کننده دریافت می شود.

گمرک واردات ایران

هزنیه های گمرک کالا در ایران به طور معمول از بسته هایی که حاوی تعداد زیادی کالا نباشد گمرکی اخذ نمی شود. به طور مثال بسته ای که حاوی دو پیراهن یک شلوار یک کفش و یک ساعت باشد مشمول حقوق گمرکی نمی شود. البته این که دقیقاً از چه حدی بالاتر مشمول اخذ گمرک می شود موضوعی کاملاً سلیقه ای و براساس تشخیص مسئول گمرک می باشد. در صورتیکه کالای شما غیر تجاری محسوب شود اما مشمول حقوق گمرکی شود، در صورتیکه کالای خود را به وسیله پست های سفارشی همانند DHL و TNT ارسال نموده اید همانند سایر نقاط دنیا مبلغ گمرک توسط پست پرداخت شده و در هنگام تحویل کالا به شما، از شما اخذ خواهد شد. در صورتیکه به وسیله پست های عادی عملیات ارسال را انجام می دهید دو حالت پیش می آید:

 1. در صورتیکه ارزش اظهار شده کالای شما زیر 100 دلار باشد پست داخلی ایران در درب منزل مبلغ 23/500 تومان از شما دریافت می کند. البته همانند سایر امور، این مورد نیز استثنائات گوناگونی دارد که در حد ارزش اظهار شده و نیز مبلغ دریافتی تفاوت های اندکی وجود خواهد داشت.
 2. در صورتیکه ارزش کالا بیش از این میزان باشد برای ترخیص کالا باید به گمرک شرکت پست مراجعه نمایید. صاحب بسته (گیرنده) با همراه داشتن مدرک شناسایی خود می بایست برای واریز حقوق گمرکی وترخیص جنس به گمرک برود. هزینه های گمرک کالا در ایران برای کالاهای متفاوت را می توانید از این لینک در سایت گمرکی ایران  مشاهده نمایید. البته توجه نمایید که همواره تشخیص مسئول گمرک برای اینکه کالای شما در چه رسته ای از کالاها قرار می گیرد بسیار مهم است.

در صورتیکه بسته شما در زمره بسته های تجاری قرار بگیرد برای آن قبض انبار صادر شده و به انبار گمرک می رود. در این شرایط لازم است که پس از 2 روز کاری با در دست داشتن مدارک شخصی و فیش انبار به محل انبار گمرک در فرودگاه امام مراجعه و مراحل ترخیص کالا را انجام دهید.

لازم به یادآوری است که برای ترخیص کالای تجاری نیاز به کارت بازرگانی دارید و یا اینکه می بایست مراحل اداری ترخیص را به یک ترخیص کار گمرک بسپارید.

[تعداد: 173    میانگین: 2.6/5]

اشتراک در خبرنامه بلاگ لک لک

ارسال نظر

262 نظر

 • محمد می‌گه:

  سلام.من یه عدد باک موتور سیکلت از دوبی میخواستم بگیرم که دست دوم هست و وزن تقریبی ۴کیلو داره .گمرک اجازه ورود میده

  • کارشناس لک لک ۲ می‌گه:

   بسلام روزتون بخیر، این کالا محدودیت گمرکی ندارد ولی قبل از سفارش حتما با کارشناسان گمرک مشورت کنید

 • محمد می‌گه:

  با سلام من می خواستم یک لپ تاپ با رم 32 و هارد 2ترا از کانادا بخرم وبرام بفرستند می خواستم بدونم که چه هزینه هایی در ایران بهش می خوره؟؟ممنون می شم بهم کمک کنید

 • فاطمه می‌گه:

  سلام
  من می خوام از سایت مدانیسا و اسوس که ارسال‌به ایران دارن با مستر کارتم خرید اینترنتی بکنم و در ایران بفروشم ، حدودا ماهی یکبار می خوام خرید انجام بدم
  ایا امکانش هست ؟ یا ممکنه به مشکل بخورم

 • sofia می‌گه:

  سلام
  من یک دستگاه قهوه از اینگلیس میخوام بگیرم که قیمتش 4500 پوند. گمرک این به نظرتون حدود چقدر میشه؟

 • سينا ف می‌گه:

  با سلام من ميخوام از سايت هاي كشور تركيه خريد كنم و درب منزل در مشهد دريافت كنم آيا امكان چنين چيزي هست؟ يا نياز به ترخيص از گمرك داره؟

 • kia.cgdesign@gmail.com می‌گه:

  با سلام
  من قصد خرید دوربین دست دوم از اروپا را دارم ارزش تقریبی آن بین 4500 تا 6500 دلار است . چقدر هزینه گمرکی آن میشود ؟ احتمالا از بلژیک یا آلمان یا اسپانیا با پست DHL

  • پشتیبان لک لک 13 می‌گه:

   با سلام
   برای تخمین هزینه میتونید ، از محاسبه گر قیمت در صفحه اول سایت استفاده کنید.
   هزینه گمرک به عهده گروه لک لک می باشد.

 • سياوش دارايي می‌گه:

  با عرض سلام
  بنده قصد دارم يك عدد ساعت مچي از سايتي از امريكا خريداري كنم و ادرس ايران براي پست را بدهم، ممنون ميشم اگر براي پرداخت انباين مبلغ و اينكه ايا بايد مبلغي براي گمرك بدهم يا خير من را راهنمايي كنيد،مبلغ ساعت با هزينه پست نيز ١٠٠٠ دلار است.
  با تشكر

  • پشتیبان لک لک 13 می‌گه:

   با سلام
   برای تخمین هزینه میتونید ، از محاسبه گر قیمت در صفحه اول سایت استفاده کنید.
   هزینه گمرک به عهده گروه لک لک می باشد.

 • یاسمن می‌گه:

  سلام خدمت کارشناسان گرامی لک لک.

  سوالی داشتم:

  در صورت خرید کالای دیجیتال دست دوم (مثل گوشی – لپ تاپ و امثالهم) از سایتهایی مثل amazon و ebay و حمل آن توسط مسافر به ایران آیا کارشناس گمرک با مشاهده دست دوم بودن آن باز هم هزینه گمرک درخواست میدهد؟ یا مشکلی بوجود میاد؟

  آیا خود شما خرید کالای دست دوم را انجام میدهید؟

  با تشکر فراوان

  • کارشناس لک لک می‌گه:

   سلام
   کاملا بسته به نظر کارشناس گمرک ( ارزش قیمتی کالا و …) دارد. برای خرید از طریق لک لک لطفا با کارشناسان دفتر ما تماس حاصل فرمایید.

 • محمد می‌گه:

  سلام من ميخوام حدود ٢٣ آيتم مكمل ورزشى براى مصرف شخصى خودم از سايت ماى پروتئين انگلستان خريد كنم، كه حدودا ٢٥ كيلو هست. با توجه به اينكه ارسال مستقيم به ايران نداره، ممكنه راهنماييم كنيد از چه طريق ميتونم و هزينه گمرك و پست و اينا به چه شكل ميشه؟ تجارى محسوب نميشه؟ مجوز بهداشت حتما ميخواد؟؟
  امارات هم آدرس پستى دارم.
  ممنون ميشم اگه يه راهى برام پيدا كنيد

  • پشتیبان لک لک 2 می‌گه:

   سلام در حال حاضر امکان خرید مکمل و ارسال آن به ایران وجود ندارد.در صورت تمایل به ارسال مکمل به آدرس شما در دبی تنها پرداخت ارزی توسط شرکت ما انجام می گردد و تمامی هزینه ای گمرک به عهده مشتری می باشد .

 • سید امید نورروان می‌گه:

  سلام
  من دوستم از کشور هلند میخواد دوچرخه ی خودشو (دست دوم) برام ارسال کنه
  ارزش دوچرخه حدود 10 هزار دلار هست
  ایا امکان داره بفرسته؟
  گمرکی میخوره؟

 • مینا می‌گه:

  سلام من میخوام از سایت سفورا در کانادا یا استرالیا لوازم آرایشی بیارم.برای مثال ۴تا پالت سایه،۱۰ تا رژلب ،ست براش آرایشی ……
  به نظر شما در گمرک مشکلی پیش میاد؟
  من ی پیج خرید اینترنتی دارم برای همین ماهی یک بار خرید دارم از سایت سفورا .شما میتونید راهنمایی کنید؟

 • سحر می‌گه:

  سلام
  من میخوام تعدادی کرم، صابون و شیر در بسته بندی تتراپک از یک فروشگاه در دبی خرید کنم، په نوع پستی رو بمن پیشنهاد می کنید؟ وزن مجموعشون به 50 کیلوگرم میرسه

 • رسول می‌گه:

  سلام
  من میخوام یک کفش به قیمت 60 دلار از یه سایت چینی بخرم.آیا مشمول گمرکی میشود؟
  ممنون

 • سهیل می‌گه:

  سلام من میخواستم از سایت علی بابا یک موتور چهار چرخ بخرم که ۳۰۰cc هستش قینت تو سایت ۱۵۰۰ دلاره منم ک ب دلار میخوام بخرم بعد الان تا بخواد برسه دستم چند دلار برام اب میخوره ؟ ایا بهتره ک از همین ایران بگیرم؟اخه کهون مدل رو ایران میده ۱۹ ملیون تومن ولی ۱۵۰۰ دلار بعد ما میگیریم گمرکم بخوره روش بشه ۳۰۰۰ دلار ک فوق فوقش میشه ۱۲ ملیون

  • کارشناس لک لک 2 می‌گه:

   با سلام ؛
   در حال حاضر سایت علی بابا ارسال مستقیم به ایران ندارد و با توجه به وزن بالای کالاتون ، خرید کالا با وزن بالا مقرون به صرفه نیست

 • ایرانی می‌گه:

  آمازون زیر محصولاتش ارسال به ایران رو نشون میده..آیا صحت داره?..اگر آشنایی از خارج برامون مثلا یک کولر گازی پرتابل از آمازون برام بخره و مستقیم از آمازون آدرس ایران رو بده آیا چنین چیزی امکان داره? اگر نداره و شخصا پست کنن گمرگ و ترخیص این کولر کوچک چگونه خواهد بود?

  • کارشناس لک لک 2 می‌گه:

   خیر ، امکان مستقیم از آمازون به ایران وجود ندارد .
   بسته به نوع پست و نظر کارشناس گمرک ، هزینه ها می تواند متفاوت باشد .

 • حسین می‌گه:

  سلام و خسته نباشید فراوان،
  در سایت فروشگاهی که فرمودید، پست ارزانی وجود دارد به نام: postnl
  آیا آن هم به ایران جنس ارسال میکند؟
  نحوه تحویل چگونه است؟ ایا خودشان دم در تحویل می دهند، یا پست ایران آن را تحویل میدهد؟ یا؟

  با تشکر

  • کارشناس لک لک 2 می‌گه:

   با سلام ؛
   در حال حاضر امکان ارسال مستقیم کالا از هیچ سایت خارجی به ایران مقدور نمی باشد .

 • نگار می‌گه:

  سلام من بسته ى پستيم از انگليس ٢ هفته اس كه پست شده به گمرك ايرانم رسيده ولى هنوز به دستم نرسيده چيكار ميتونم بكنم هر چى تماس ميگيرم كسى پاسخگو نيست

 • علیرضا می‌گه:

  با عرض سلام.من از هلند میخواستم یک مکمل ورزشی به ارزش 100یورو بیارم شیراز.اونجا اشنا دارم پست میکنن.ایا این عوارضی میخوره؟لطفا راهنمایی کنید /گمرک شیراز میگه دست ما نیست و گمرک تهرانم اصلا تلفن جواب نمیدن.
  اگه عوارضی نمیخوره بگم بیارن

 • amir می‌گه:

  سلام
  معمولا چند تومان بابت گمرکی میگیرند برای هر لپتاپ گه با پست معمولی یا aramex//tnt وغیره زده میشه؟ حالا /ه زیر 3 میلیون چه 5 میلیون چه ده میلیون
  باتشکر

 • Amirhossein می‌گه:

  سلام من 2 تا ساعت و یک لباس از سایت چینی میخوام بگیرم ؟
  به نظرتون مشمول گمرک و گرفتاری ترخیص میشه؟